İnternetin sahibi kimdir?

internet

İnternetin ne kişi, ne kurum ne de herhangi bir devlet olarak sahibi yoktur! İnternet insanların özgürce bağlanabildiği, veri alışverişinde bulunabildiği bir bilgisayarlar ağıdır. Ancak, bu her şeyin serbest olduğu anlamına da gelmemektedir. İnternet üzerinde diğer kişilere ya da devlet birimlerine herhangi biçimde zarar verebilecek davranışlarda bulunanlar cezai işlem görebilmektedir. Tabi ki bu, ülkeden ülkeye değişebilmektedir. Yani bir davranış bir ülkede suç unsuru iken başka bir ülkede tamamen serbest olabilmektedir.

Örneğin, Sabah gazetesinin 09 Mart 2013 tarihli haberine göre, bir internet sitesinde bulunan köşe yazısına yorum yapan doktor hakaret suçundan 150 adli para cezasına çarptırılmıştır. Tekirdağ Çerkezköy ilçesinde özel hastanede çalışan Jinekolog A. T. bir haber sitesinde yayınlanan bir köşe yazısına hakaret yorumu yazmaktan mahkum olmuştur. Büyükçekmece 3. Sulh Ceza Mahkemesinde karar veren hakim, Türkerin suçunu sabit bularak 150 gün karşılığı adli para cezasına çarptırmıştır.

Bu sayfadaki bilgileri internet sitelerinde "internetnedir.net adresinden alınmıştır." şeklinde kaynak vererek kullanabilirsiniz. Link vermeniz şart değildir.

26.12.2013 tarihinde eklendi. 26.12.2013 tarihinde güncellendi. Yazar: Sayım AKTAY.