Gençler ve Aileler İçin İnternet El Kitabı her yerde!
Çocuğunuz okusun, yeğeniniz okusun, yaşlılar okusun, herkes okusun, istifade etsin 😊

İnternetle tanıştıran, interneti öğreten kitap.

İnternet virüsleri

internet

İnternet virüsleri nedir? Ne tür internet virüsleri vardır? İnternet üzerinden yayılabilen virüsler nasıl adlandırılırlar?

Virüs nedir?


Virüs, bilgisayarınıza haberiniz olmadan yüklenebilen ve isteğiniz dışında çalışan bir bir program kod parçacığıdır. Tüm virüsler insan yapımıdır ve virüsler kendi kendilerini çoğaltma yeteneğine sahip olabilmektedirler. Basit bir virüs bile kendisini defalarca çoğaltabilme yeteneği ile bilgisayarınıza zarar verebilir. Çünkü bu süreçte bilgisayarınızın hafızasını harcayarak bilgisayarınızı çalışamayacak duruma getirebilecektir. Ayrıca, belirli bir süre sonra harddiskinizde önemli oranda yer kaplayacaktır. Virüsler önceleri sadece bilgisayarlara disketler, CDler ve usb diskler yoluyla çoğalırlarken günümüzde internetin yaygınlaşması ile internet yoluyla da yaygınlaşabilmekte ve yüzmilyonlarca kullanıcıya ulaşabilmektedirler.

İnternet virüsleri


İnternet virüsleri internet solucanları olarak da adlandırılırlar. Bu solucanlar, insanlar tarafından yapılmış, tamamen kendi kendine çalışan, internet üzerinden yayılan, bilgisayarlara bulaşarak bir insan yardımı hatta bilgisi olmadan yayılan ve kendi kendini yenileme yeteneğine sahip virüslerdir.

İnternet virüslerinin türleri


İnternet üzerinden yayılabilen birçok virüs vardır. Bunları şu biçimde belirtebiliriz:
E-mail solucanları
Emaillere ekli dosya olarak ya da ilgili virüsün olduğu siteye verilmiş link olarak gelen bir biçimde yayılırlar. Farkında olmayan internet kullanıcıları bu dosyalara ulaşınca bilgisayarlarına bulaşırlar ve bu bulaşılan bilgisayarlar da bu emailleri yollamaya devam ederler. Böylece binlerce hatta milyonlarca bilgisayara bulaşma imkanı bulurlar.

IM solucanları
MSN Messenger gibi anlık yazışma programları yoluyla yayılırlar. Bir IM hesabına bulaşınca bu hesaptaki tüm kişilere virüsün olduğu link veya virüslü dosyayı yollar. Yine emailde olduğu gibi yayılır.

Internet solucanları
Bu solucanlar da interneti ya da yerel ağı tarayarak bulduğu bilgisayarlara bulaşmaya çalışır. Eğer başarılı olursa bu bilgisayarlarda kontrol sağlar ve oradan da diğerlerine bulaşır.

IRC solucanları
IRC solucanları da yine emaillerde olduğu gibi virüslü dosyayı ya da bu virüsün olduğu linkleri IRC kanalındaki kişilere yollayarak yayılır.

Dosya paylaşım ağları solucanları
Yine aynı mantık ile dosya paylaşım sitelerinde paylaşılmış klasörler ile yayılır.

internetnedir.net sitemiz kitap oldu! Kitaba bakmak için durma tıkla!

Bu sayfadaki bilgileri internet sitelerinde "internetnedir.net adresinden alınmıştır." şeklinde kaynak vererek kullanabilirsiniz. Link vermeniz şart değildir.

14.07.2010 tarihinde eklendi. Yazar: Sayım AKTAY.