Bulut tabanlı ne demek

internet

Bulut tabanlı, genel olarak bilişim aygıtlarının çevrimiçi bilgi dağıtım yoluyla veri elde etmesi ve uygulaması biçiminde işlev gören programları tanımlamada kullanılmaktadır. Daha basit bir ifadeyle, programların veri işleme, depolama gibi özelliklerini yerel bilgisayarlardan internet gibi bu işi profesyonel olarak yapan sistemlere kaydırmasıdır.

Bulut tabanlı uygulamalara en güzel örnek sanırım akıllı telefonlarda kullanılabilen Google sesli arama uygulamasıdır. Normal şartlarda sesi analiz edebilecek bir sistem cihazda hem büyük bir yer kaplayacak hem de büyük bir işlemci gücüne gereksinim duyacaktır. Ancak, Google bunun yerine cihazdaki uygulama ile yalnızca ve yalnızca sesi kaydedip internet üzerinden kendi sunucularına gönderiyor ve kendi sunucusunda işleyip yazıya dönüştürüp geri cihaza yolluyor. Dolayısıyla akıllı telefonun işlemci, RAM ve disk gibi alanlarını gereksiz yere kullanmıyor.

İlgili yazı: Bulut bilişim nedir?

Bu sayfadaki bilgileri internet sitelerinde "internetnedir.net adresinden alınmıştır." şeklinde kaynak vererek kullanabilirsiniz. Link vermeniz şart değildir.

02.09.2013 tarihinde eklendi. 02.09.2013 tarihinde güncellendi. Yazar: Sayım AKTAY.