Bulut bilişim nedir?

internet

Günümüzde bulut bilişim, karmaşık web tabanlı sistem uygulamaları boyutunda web tabanlı bilgisayarları, kaynakları ve hizmetleri içermektedir. Eğer bir program veya sistem büyük miktarda işlemci gücü, disk alanı gibi kaynaklara gereksinim duyuyorsa, bu kaynaklar gerektiğinde kolayca bu uygulamalara eklenebilmektedir. Dolayısıyla kullanılan programlar boyut olarak küçültülebilmekte ve kullanıcılar genel olarak yalnızca kullandıkları veri miktarına göre ücret ödemektedir. (1)

Bir sistemin bulut bilişimi gerçekten temsil etmesi ve kullanıcılarının beklentilerini karşılaması için birtakım özellikleri barındırması gerekmektedir. Bu özellikleri şu şekilde belirtebiliriz: (2)

Self Servis olmalı.

Bulut bilişim hizmeti istendiğinde kullanılabilmeli ve neredeyse anında kaynaklara ulaşılabilmeli.

Kullandığın kadar ödeme sistemi olmalı

Bulut bilişim sistemlerinde baştan ödeme mantığı yerine, kullanıcı ne kadar hizmet kullandıysa o kadar ödeyebileceği bir şekilde yapılandırılmalı. Dolayısıyla bu oran, saatlik kullanım gibi küçük miktarlara ayrıştırılmalı ve kullanıcı kullanmadığı zamanda herhangi bir ücretlendirme yapılmamalı.

Esnek olmalı

Bulut bilişim uygulamaları, kullanıcıya neredeyse sonsuz olarak algılanabilecek bir kaynak hizmeti sağlamalı. Kullanıcı çok kaynağa gereksinim duyunca anında ona göre kaynak aktarılabilmeli.

Kişiselleştirilebilmeli

Bulut bilişim programları kullanıcıya aldığı hizmetlerin arasından istediklerini seçebilme ve yalnızca onları kullanabilme hakkını tanımalı.


Kullanılan kaynaklar
1. Jamsa, K. (2013). Cloud Computing.
2. Buyya, R., Broberg, J.

Bu sayfadaki bilgileri internet sitelerinde "internetnedir.net adresinden alınmıştır." şeklinde kaynak vererek kullanabilirsiniz. Link vermeniz şart değildir.

02.09.2013 tarihinde eklendi. 02.09.2013 tarihinde güncellendi. Yazar: Sayım AKTAY.